Какво да правят родителите в подобни ситуации, съветва психолог
Снимка: Getty
Докато някои майки се оплакват, че децата им са „лепкави“ и буквално не ги оставят да направят нито крачка, а непрестанно искат да бъдат гушкани. Други се притесняват, че детето не обича прегръдки.
Какво най-често мислят родителите в подобна ситуация
- Сигурно не ме обича.
- Да няма аутизъм?
- Вероятно го възпитавам погрешно.
Всъщност не всичко е толкова ясно. Може да има няколко причини, поради които това се случва, обаснява психологът Наталия Бондаренко и дава някои съвети какво да правят.
Като начало препоръчвам да анализирате
как обичайно във вашето семейство показвате емоции
Може би детето копира вашето поведение.
Помислете как вие и вашият съпруг общувате помежду си и показвате емоции, как общувате с вашите родители.
Ако детето има братя или сестри, как показвате чувства към тях. Колко често то вижда майка си да прегръща баба му, например?
Ако този вид поведение не се приема във вашето семейство, не е изненадващо, че детето се държи по същия начин.
Снимка: Getty
Също така причината за това поведение може да бъде неудачно избран момент за прегръдки. Може би сте посегнали да го прегърнете, когато е било увлечено от игра или анимационен филм.
Обърнете внимание как реагирате, ако по време на оживен разговор с приятел детето се приближи до вас и опита да привлече вниманието ви върху себе си.
Задайте си въпроса: „Пропускам ли моментите, в които детето иска внимание и участие, а аз го игнорирам, защото имам важен спор или кореспонденция?“
Възможно е вашето дете да не обича прегръдките. Случва се и професионалистите знаят как да работят с него.
Опитайте се да говорите с него, наблюдавайте поведението му, предлагайте нежни прегръдки няколко пъти на ден и наблюдавайте реакцията му.
Ако то може да изрази чувствата си по други начини, приемете, че това е просто черта на характера му.
Може ли това да се промени по някакъв начин
Разбира се, може и трябва да работите с детето. Първо, според мен би било хубаво да поговорите с него и да разберете защо има такова поведение. В този момент е важно да го слушате внимателно, да чуете какво точно иска да каже.
Второ, освен прегръдките, има милиони други жестове, които демонстрират вашата любов и нежност. Измислете свои собствени. Това ще бъде вашият таен и специален начин да изразите чувствата си, ще бъде уникален, различен от всичко друго.
Проучете литературата и може би в нея ще намерите отговори на вашите въпроси.
Някои тревожни родители се притесняват, че детето им има разстройство от аутистичния спектър (ASD). То си характеризира се с липсата на социален контакт с други хора. Но при такова разстройство симптомите не се ограничават само до страха от прегръдки, има много други „аларми“ в поведението.
Ако нещо ви притеснява, по-добре е да се свържете с детски психиатър или психолог.
Мона Василева
Уравновесените личности прекарват достатъчно време не само със самите себе си, но и със семейството, приятелите или партньора си.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари